1.Etkinlik: "Zeytinin Mirası"

Projenin ilk etkinliği olan “Zeytinin Mirası” ana temalı eğitimi, 26 Ekim 2018 tarihinde Urla’da Klazomenai Antik Kenti ve Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde gerçekleştirdik.

Eğitimin ilk oturumu, 12 İyon Kenti’nden biri olan ve bilinen ilk büyük ölçekli yağ üretiminin 2600 yıl önce bu bölgede gerçekleştiği Klazomenai’deki antik zeytinyağı işliğinde yapılmıştır. Ege Üniversitesi İ.İ.B.F Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özlem Önder ve Dekan Vekili Prof. Dr. Metin Üstündağ’ın da  katıldığı ilk etkinlikte, antik işliğin sorumlusu Ertan İplikçi tarafından öğrencilerimize geçmişten günümüze zeytinin endüstriyel üretim süreçleri hakkında bilgi verilmiş ve antik işliğin çalışma prensipleri yerinde gösterilmiştir.  Müzenin bahçesinde devam eden oturumda, Ege Üniversitesi İktisat Bölümü’nden Prof. Dr. Neşe KUMRAL; kültürel miras kavramının nasıl ele alınması gerektiğini anlatmış ve zeytinin kültürel mirası ve bu mirasın günümüzdeki nasıl yaratıcı etkilere dönüşebileceği konusunda ders vermiştir. İlk oturum soru-cevap kısmından sonra tamamlanmıştır.

 

Etkinliğin ikinci oturumu ise, M.Ö 6.yy’dan günümüze kadar Anadolu’daki tüm zeytinyağı işliklerinin birer örneğinin bulunduğu Urla’da bulunan “Köstem Zeytinyağı Müzesi”nde gerçekleştirildi. Burada hem insan gücüyle sıkma yapabilen makinaların, hem de günümüzde kullanılanların karşılaştırılmasına olanak sağlanarak zeytinin bahçeden sofraya yıllardır hangi yöntemlerle ve nasıl geldiğini izleme fırsatı bulduk ve Müze sorumlusu Güler Köstem’den müzenin kuruluş hikâyesini dinledik. Doç. Dr.Meneviş Uzbay Pirili, projenin amaçları ve beklenen çıktıları konusunda bilgilendirme yaptı.

 

Ardından, Müze’nin salonunda felsefe öğretmeni Selin Tunçer tarafından verilen, zeytinin mitoloji, felsefe ve uygarlıklardaki kalıcı izi ve insanın yaşamındaki dönüştürücü etkisini dinledik, soru-cevap ve katkıların ardından ilk etkinliğimizi tamamladık.

 

 

1. Etkinlik: "Zeytinin Mirası" (26.10.2018)

2. Etkinlik: "Ekonomi ve Ekoloji Perspektifi ile Zeytin" (2.11.2018)

3. Etkinlik: "Ürün Olarak Zeytinin Dönüşümü" (6.11.2018)

4. Etkinlik: "Delice Deneyler" (30.11.2018)

5. Etkinlik: "İleri Bağlantılar" (17.12.2018)

6. Etkinlik: "Değerlendirme Toplantısı" (21.12.2018)