3.Etkinlik:"Ürün Olarak Zeytinin Dönüşümü"

Projenin üçüncü etkinliği olan “Ürün Olarak Zeytinin Dönüşümü”ne 6 Kasım 2018 tarihinde, Karaburun-İnecik köyündeki Zeytin Okulu’nda başlandı. Proje ekibinden Prof. Dr. R. Funda Barbaros, zeytin hasadı konusunda tarihten bugüne değişen yöntemler konusunda bilgi verdi. Ardından, rehberlerimiz eşliğinde öğrencilerimiz, Zeytin Okulu yakınındaki bir zeytin bahçesini ziyaret ettiler. Burada yerel üreticilerimizle sohbet ettik ve yerel üreticilerle birlikte zeytin topladık. Teorik eğitimlerin ardından gerçekleşen bu etkinlikte öğrencilerin zeytin ile pratikte ilk karşılaşmaları gerçekleşti. Zeytin hasadının nasıl yapıldığı konusunda uygulamalı bir eğitim oldu. Yine Karaburun bölgesine özgü bir çeşit olan hurma zeytin ile tanıştık. Ağaçtan zeytin yemek ne demekmiş, anladık! Harika bir deneyim idi.

 

Öğleden sonra, etkinliğin ikinci oturumu, zeytin hasadının zeytinyağına dönüşme sürecini gözlemlemek üzere; Urla Yağcılar bölgesinde yer alan, Hayal Bahçe Zeytinyağı Fabrikası’na gittik. Butik bir üretim yeri olan fabrikanın sorumlusu Berna Hanım bizi karşıladı ve zeytinyağı üretim sürecini, her aşamasında anlattı. Burada öğrenciler hasat yaptıkları zeytinlerin nasıl zeytinyağına dönüştüğünü, hem dinleyerek hem de gözlemleyerek dinlediler.

 

Ardından, Urla’da yer alan, geleneksel olduğu kadar modern yöntemleri de üretim süreçlerine katmayı hedeflemiş olan Malia Zeytinyağı Mağazası’nı ziyaret ettik. Malia’dan Yener Sazak ve Çağdaş Bey, iyi zeytinyağı üretiminin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini anlattılar ve iyi koşullarda üretilmiş zeytinyağını nasıl anlayabileceğimizi öğretmek için hem etiket bilgisi hem de kaliteli yağın tadı konusunda bilgi verdiler.

 

 

1. Etkinlik: "Zeytinin Mirası" (26.10.2018)

2. Etkinlik: "Ekonomi ve Ekoloji Perspektifi ile Zeytin" (2.11.2018)

3. Etkinlik: "Ürün Olarak Zeytinin Dönüşümü" (6.11.2018)

4. Etkinlik: "Delice Deneyler" (30.11.2018)

5. Etkinlik: "İleri Bağlantılar" (17.12.2018)

6. Etkinlik: "Değerlendirme Toplantısı" (21.12.2018)